Ski klub Strakonice

25.02. 2024 M ČR staršího žactva Harrachov 24. a 25. 2. 2024, stříbrný Kuba a bronzová Silva

Dvě medaile z mistrovství ČR v běhu na lyžích

Počasí v letošní zimě sice lyžařům moc nepřeje, ale i tak se nejdůležitější závod kategorie staršího žactva v běhu na lyžích uskutečnil. Z původně plánovaného Bedřichova se musel závod přesunout do Harrachova a závod musel být o jeden den zkrácen. Zrušeny byly na pátek plánované závody v norském sprintu. Závodilo se tak v sobotu i v neděli vždy s intervalovým startem, v sobotu klasickým stylem a v neděli volně. Strakonická výprava čítala 6 závodníků a 2 trenéry. A výprava to byla úspěšná!

V sobotním závodě klasickou technikou se podařilo získat 5 umístění v první dvacítce, přičemž nejvíce se závod vydařil Jakubu Šoulovi, který v kategorii starších žáků ročníku narození 2011 vyběhl v závodě na 4 km krásné 5. místo a opět si potvrdil I. výkonnostní třídu žactva. Ve stejné kategorii bodoval také Marek Bidlas 20. místem. V nejstarší kategorii chlapců ročníku 2009 se přiliš nepodařil závod Jakubu Šímovi, který doběhl na 17. místě. Z děvčat se nejvíce dařilo Viktorii Šímové, která svůj závod na 3 km výborně rozběhla a tempo udržela i ve druhém kole závodu. Výsledkem bylo 14. místo v cíli a s přehledem si vyběhla II. výkonnostní třídu žactva. Silvie Půbalová v kategorii dívek ročníku narození 2010 po pádu doběhla na 19. místě a Aneta Stehlíková v těsném závodě na 40. místě z celkem 82 startujících dívek.

V neděli se závodilo volnou technikou, tedy bruslením. Pro závodníky Ski klubu Strakonice je bruslení oblíbenější technika, které se mohou v přípravě více věnovat. S velkým očekáváním jsme tak čekali na nedělní výsledky. A očekávání se naplnila! Nejprve na start nastoupila děvčata. Vikrorka Šímová rozjela závod rozvážně a dokázala stupňovat své tempo. V cíli z toho byla Top 10 a krásné 9. místo se ztrátou pouhých 31 s na vítězku. V dalším ročníku pak startovaly Silvie Půbalová a Aneta Stehlíková. Obě dokázaly vylepšit své sobotní výsledky. Výborně rozjela svůj závod především Silvie, která i přes mírné zpomalení ve druhém okruhu vybojovala bronzovou medaili za 3.místo. A to od stříbra jí dělilo pouhých 0,5 s! Na druhou stranu Silvie dokázala uhájit medaili o 0,1 s před čtvrtou závodnicí z Dukly Liberec. Tak vyrovnaný závod se v této kategorii jel. Také Aneta vylepšila své umístění na 34. místo.

Po dívkách přišli na řadu chlapci. Jakub Šoula v nejmladší kategorii staršího žactva dokázal výrazně vylepšit sobotní 5. místo a v cíli z toho byla stříbrná medaile za 2. místo! Po dvou 4. místech v závodě Českého poháru se tak Kuba dočkal vytoužené medaile a povedlo se to zrovna v nejdůležitějším závodě sezony, tedy na mistrovství ČR. Již v průběhu prvního závodního okruhu se Kuba pohyboval na průběžném 2. místě a tempo dokázal udržet až do cíle. Do první desítky se dokázal po výborném výkonu v závodě vejít na 8. místě také Marek Bidlas. Marek se po prvním kole pohyboval dokonce na průběžném 5. místě, ale i 8.místo v cíli je obrovským úspěchem. Pouze o 1 místo mu utekla I. výkonnostní třída žactva, která tak na něj snad čeká v dalších závodech. Jakub Šíma mezi nejstaršími žáky tentokrát nedokázal zopakovat výsledky z minulých závodů a doběhl na 17. místě.

Očima trenérů Davida Půbala a Jana Melichara: „Byli jarní teploty, z pátka na sobotu jemně zapršelo, což zapříčinilo že sníh byl v sobotu mokrý a těžký. Klasika byla pro závodníky náročná, i když byla kvalitní máza. Do neděle na severu přituhlo a na všechny kategorie dívek držel sníh přemrzlý a rychlý, poté sníh měkl a zpomaloval. Bruslení nám celkově vyhovovalo více, vzhledem k tomu, že za poslední dva týdny nešla v našich podmínkách klasika trénovat. Závodníkům se trať líbila, byla hodně členitá se spoustou těžkých otáček.

„Všechny závodníky musím pochválit za kvalitní reprezentaci oddílu. Všichni podali výkon na hranici svých možností a aktuální formy. Také bych rád zmínil Václava Půbala, a tímto mu rád poděkoval, protože vedl finální přípravu na závody. Bez jeho pomoci bychom ty medaile do Strakonic nepřivezli.dodal Jan Melichar.

„Opět se podařilo přivézt medaile z nejdůležitějšího závodu sezony. Po loňských medailích to byla tentokrát medaile stříbrná a bronzová. Silvie si tento krásný pocit, tedy získat medaili na mistrovství ČR, vyzkoušela již loni v Novém Městě na Moravě. Kuba v loňském roce získával medaile v kategorii mladšího žactva a jsem moc rád, že svoje pozice obhájil i mezi starším žactvem. Ale nebylo to jen o medailích, potěšili mě i ostatní, především Marek Bidlas a Viktorka Šímová. Oba se v nedělním závodě vešli mezi nejlepších 10 závodníků, což je obrovský úspěch. Trochu za očekáváním zůstal Jakub Šíma, kterého závodní víkend nezastihl v nejlepší formě. Velký dík patří trenérům Janu Melicharovi a Davidu Půbalovi, kteří mají na medailích i ostatních výsledcích velký podíl, a také ochotným rodičům, kteří při závodech pomáhali„ hodnotí Radek Sosna ze Ski klubu Strakonice.

reportáž ČT ze závodu a rozhovor s Kubou zde (rozhovor cca 16:50 min.)