Ski klub Strakonice

04.02. 2024 HNT Jablonec nad Nisou, 3. a 4. 2. 2024

Lyžaři hledali nové talenty

Hledáme nové talenty je název jediného celostátního závodu v běhu na lyžích pro kategorii mladšího žactva, tedy lyžařů, kterým letos bude 11 a 12 let. Tento závod byl letos organizačně přidělen do Jablonce nad Nisou a vzhledem k průběhu letošní zimy, vysokým zimním teplotám a dešti v týdnu před závodem, nebylo vůbec jasné, zda se závod vůbec uskuteční. Díky obrovskému úsilí organizátorů se závod nakonec mohl konat, přestože kvalita sněhu odpovídala letošnímu počasí, sníh byl mokrý a těžký.

Po loňském ročníku, kdy se závod konal v blízkém Vimperku a zúčastnilo se ho tak 6 závodníků, letos Ski klub Strakonice vyslal závodit 3 závodníky: Agátu Bažatovou a Eduarda Zacha v ročníku narození 2012 a Lucii Půbalovou v ročníku 2013. Ostatní závodníci a závodnice se závodu nemohli zúčastnit z různých důvodů. A hlavně Agáta Bažatová se předvedla ve velmi hezkém světle. Ale pojďme k průběhu vlastních závodů. Po oba dny se závodilo na trati 2 km klasickou technikou, která je pro mladší kategorie vhodnější, v sobotu 3. 2. se startovalo intervalově, v neděli se pak jel závod s hromadným startem.

První do sobotního závodu vyrazila nejmladší děvčata ročníku narození 2013 a s číslem 38 do svého prvního celostátního závodu v životě také strakonické Lucie Půbalová. V cíli z toho bylo hezké 16. místo z 59 startujících děvčat tohoto ročníku. Také o několik sekund ji minula II. výkonnostní třída žactva. Lucka je velká závodnice a tak s těmito výsledky nebyla spokojená a byla rozhodnutá v neděli zabojovat o ještě lepší umístění, přestože v týdnech před závody byla nemocná a manko v tréninku bylo veliké.

Další kategorií byly žákyně mladší ročníku narození 2012. I zde měli strakoničtí svou zástupkyni. Agáta Bažatová startovala do závodu klasickou technikou se startovním číslem 2 a na trati si vedla výborně. V cíli nakonec byla klasifikována na krásném 6. místě a při vyhlášení výsledků si tak užila širší pódium pro nejlepší závodnice. Podařilo se jí tedy ještě o 3 místa vylepšit výsledek z loňského ročníku tohoto závodu. S přehledem si také vyběhla II. výkonnostní třídu žactva. Obě děvčata také ve svých ročnících byla suverénně nejlepší ze všech jihočeských závodnic, což se také cení.

Po dívkách přišli na řadu závody chlapců. V kategorii mladších žáků ročníku narození 2012 vyběhl do svého závodu také Eduard Zach. Eda, povzbuzen medailí z posledního krajského závodu, zaběhl pěkný závod, postupně zrychloval a v cíli skončil na 19. místě. Vyběhl si tak znovu III. výkonnostní třídu žactva i na celostátním závodu. V hodnocení družstev po prvním závodním dnu se Ski klub Strakonice umístil na 12. místě ze 34 bodujících oddílů z celé ČR. Vzhledem k poměrně malému počtu strakonických závodníků to ukazovalo na kvalitní výsledky jednotlivých závodníků.

V neděli se jel znovu závod na 2 km klasickou technikou, tentokrát se ale startovalo hromadně. A hromadný start vyhovoval především strakonickým děvčatům, která dokázala ještě vylepšit sobotní výsledky. Lucka se dokázala vmáčknout do nejlepší desítky a skončila na 9. místě, Agáta si oproti sobotě ještě o 1 místo polepšila a doběhla na 5. místě. Obě holky tak prokázaly, že jim hromadné kontaktní závody sedí a dokážou v nich být úspěšné. Eda Zach si oproti sobotě mírně pohoršil na 27. místo. Také v neděli se podařilo udržet 12. místo v družstvech. A tak trenér a vrchní servisman Jan Melichar se svým týmem odjížděl ze závodů v Jablonci spokojený.

„Je škoda, že se závodu mohli zúčastnit pouze 3 naši závodníci. Výsledky které předvedli, však hodnotím velmi vysoko. Především Agi dokázala v obou dnech, že patří do širší špičky lyžařek ve svém ročníku. Je to odměna za její poctivý přístup v tréninku, kde může být příkladem ostatním. A je vidět, že poctivá práce v tréninku nese ovoce. Agi se po oba dny podívala na širší pódium s nejlepšími závodnicemi ve svém ročníku a doufám, že jí to dá motivaci do dalších závodů. Lucka byla po nemoci, tak jsme po ní nemohli chtít velké výkony, ale ona ukázala, že z ní roste velká závodnice. Především

nedělním výsledkem v první desítce mě potěšila a můžeme jen spekulovat, jaké výsledky by měla, pokud by před závody byla zdravá. Ale Lucku čeká ještě spousta velkých závodů a velké medaile ji určitě neminou. Eda absolvoval své první velké celostátní závody a jak ve jeho zvykem bojoval do posledních sil. Myslím si, že sobotní umístění v první dvacítce závodníků je pro Edu velkým úspěchem a doufám, že mu zvedne sebevědomí a že ho to také nakopne do dalších závodů. V družstvech jsme sice neobhájili loňské fantastické 8. místo, ale vzhledem k polovičnímu počtu závodníků oproti loňsku považuji celkové 12. místo za super. Navíc se letos povedlo být v družstvech nejlepší z jihočeských oddílů, kdy se Ski klub Vimperk umístil o 2 místa níže (s větším počtem startujících závodníků) a Sokol Stachy dokonce vůbec nebodoval. To mě naplňuje hrdostí a pocitem, že snad ve Strakonicích práci neděláme úplně špatně. Chci moc poděkovat trenéru Janu Melicharovi, který celý závod trenérsky zajišťoval a také dokázal vybral nejlepší mázu na lyže, což v daných podmínkách nebylo vůbec jednoduché. Také podpora ze strany rodičů a mladších sourozenců byla důležitá a i oni mají svůj podíl na výsledcích. Samozřejmě ale největší pochvalu zaslouží všichni zúčastnění závodníci a všem děkuji za výbornou reprezentaci našeho oddílu.“ shrnul výsledky trenér Ski klubu Strakonice R