Ski klub Strakonice

Zhodnocení sezón 2010 – 2022

Ski Klub Strakonice

Rád bych se v dalších řádcích našeho seriálu zaměřil na několik posledních sezón běžeckého lyžování ve Strakonicích a popsal je podrobněji. Je to období, kdy jsem se znovu vrátil k trénování mladých lyžařských nadějí. Chtěl jsem alespoň malým dílem přispět k obnovení bývalé slávy běžeckého lyžování ve Strakonicích, o které jsem psal v minulých dílech tohoto seriálu a také tak trochu lyžování vrátit to, co mi dalo v mých letech dětství a dospívání. Rozpad systému sportu po roce 1989 málem znamenal i zánik běžeckého lyžování ve Strakonicích a s tím jsem se rozhodně nechtěl smířit. Začal jsem pomáhat stávajícím trenérům Bohumilu Melicharovi a Janu Žákovi (založil nový SK biatlonu Strakonice) a společnými silami jsme se snažili na pravidelných trénincích a na závodech rozšiřovat řady mladých lyžařů. Oboustranně velmi významná a užitečná byla spolupráce, nebál bych se použít termín symbióza, Ski klubu Strakonice s biatlonovým SK, kdy lyžařským tréninkem se zlepšovala trénovanost závodníků v biatlonu a závody v letním biatlonu, ale i v tom zimním, se staly výborným doplňkem tréninku lyžařů.

Zhodnocení roku 2010 

Běžecký oddíl Ski klubu Strakonice se v roce 2010, kromě práce se stávajícími členy, zaměřil na další vyhledávání mladých talentů lyžařů-běžců. V zimní sezóně 2010/11 tak počet mladých lyžařů mladších 18 let dosáhl počtu 11. Nejlepší odchovanec našeho oddílu posledních let, Jan Melichar, již v barvách Ski klubu Šumava Vimperk závodil na republikových závodech (včetně 1. ligy běhu na lyžích smíšených družstev) a vyjel si I. VT v juniorské i mužské kategorii. Zúčastnil se mezinárodních závodů Bavorský pohár, kde získal 3. a 9. místo. Získal také 19. místo v juniorské kategorii na Zlaté lyži Českomoravské vrchoviny. V zimních měsících se mladí lyžaři účastnili lyžařských závodů (dle sněhových podmínek). Největším úspěchem bylo 3. místo a bronzová medaile Jana Slance a Ondřeje Poisla v přeboru kraje v závodě štafet mladších žáků. Žádné další výrazné úspěchy jsme v zimní sezóně nezískali. Většina lyžařských tréninků i závodů probíhala v lyžařském areálu Vodník ve Vimperku.

Pravidelné tréninky v přípravné letní sezóně byly propojeny s účastí na podzimních lyžařských krosech.  Druhou říjnovou sobotu uspořádal Ski klub ve Strakonicích – Habeši Běh Okolo Kuřidla jako již 10. ročník memoriálu Františka Kováře. „Kulatý“ ročník byl obohacen besedou s olympijskou vítězkou a mistryní světa v běhu na lyžích Kateřinou Neumannovou, která vzbudila velký zájem a ohlas. Vítězem hlavní kategorie mužů se stal úspěšný český reprezentant v běhu na lyžích Martin Jakš (viz minulý díl). Z našich závodníků Vojta Hanuš , Štěpánka Hanušová, Tonda Hanuš a Kačka Jeníčková 4. místo, Kristýna Vondrysová 5. místo, Jana Brejchová a Vláďa Slanec 6. místo, Simona Martanová a Ondra Poisl 8. místo, Míša Samcová a Honza Slanec 9. místo.

Zhodnocení roku 2011

Příprava na zimní sezónu 2011/12 začala na jaře roku 2011 pravidelnými běžeckými tréninky a tréninky na kolečkových lyžích, kde jsme se snažili hlavně dopilovat techniku běhu na lyžích (hlavně bruslení), zautomatizovat správné pohybové návyky a v neposlední řadě také najezdit určitý objem kilometrů, ze kterého bychom pak mohli těžit v dlouhé zimní závodní sezóně. V evidenci Ski klubu Strakonice v běžeckém úseku bylo 15 závodníků: ze zkušenějších a již ostřílených závodnic to byli Kateřina Kučerová, Kateřina Jeníčková, Kristýna Vondrysová a Jana Brejchová (ročníky narození 1994-96), které se věnovaly hlavně biatlonu a lyžařské závody brali především jako přípravu na závody biatlonové. Další skupinu tvořili Vladimír Slanec, Ondřej Havlena, Vojtěch Hanuš a za nimi již dorůstala další generace lyžařů a biatlonistů – Ondřej Poisl, Antonín Hanuš, Jan Slanec. Úplně nejmladšími závodníky pak byli Jiří Poisl, Štěpánka Hanušová, Johanka Hůrková a Michaela a Daniel Malých.

Jarní přípravu zpestřily závody Běh Mufloní stezkou 2011 v Katovicích, kde ve svých kategoriích Kačka Jeníčková vybojovala 2. místo, Tonda Hanuš bral bronz za 3. místo, dorostenci Tomáš Sosna a Ondra Havlena vystoupili na stupně vítězů na 2., resp. 3. místě, Jirka Poisl vyběhl 5. místo a Štěpánka Hanušová osmé, a také znovuobnovené tradiční kontrolní závody na „rovinkách“ na Kuřidle. Zde se v dobrém světle ukázali Kateřina Jeníčková, Ondřej Havlena, Tonda Hanuš a z nejmladších také Jirka Poisl, kteří naznačili velmi dobrou běžeckou formu. Letní prázdniny byly ve již tradičně zakončeny dvoutýdenním soustředěním ve Strakonicích, kdy se trénovalo dvoufázově dopoledne – odpoledne a nabíraly se potřebné síly na podzimní a hlavně zimní sezónu.

Z podzimních přípravných závodů se Ski klub Strakonice zúčastnil běhu do vrchu Vodník, kde Vojta Hanuš získal 2. místo, Štěpánka Hanušová skončila v mladších žačkách osmá a v mužích Jan Melichar – tehdy ještě v barvách Ski klubu Šumava – 5. místo a Radek Sosna 15. místo. Vrcholem podzimní sezóny jsou pak lyžařské krosy Hájná hora ve Vimperku a Běh okolo Kuřidla ve Strakonicích. Na Hájné hoře skončila Štěpánka Hanušová desátá, Tonda Hanuš a Ondra Havlena devátí (Jan Melichar v mužích šestý), Vojta Hanuš osmý a nejlepšího výsledku dosáhla Kačka Jeníčková, která v kategorii starších dorostenek doběhla šestá. V domácím závodě pak Dan Malý byl mezi nejmladšími 6.,  v předžácích Jirka Poisl vybojoval 4. místo a ve stejné kategorii dívek Michaela Malá 6. a Johanka Hůrková 7. místo, v mladším žactvu Štěpánka Hanušová 8. místo, ve starším žactvu Tonda Hanuš 3. a Ondra Poisl 5. místo, v slaběji obsazených kategoriích dorostu pak Vojta Hanuš 3., Kačka Jeníčková 2. a Kačka Kučerová 3. místo, v hlavní kategorii mužů Jan Melichar 5. a Ondra Havlena 8. místo.

Zimní sezóna 2011/12 začala pro strakonické mladé lyžaře velmi nadějně. Na prvních krajských klasifikačních závodech Vodnické kritérium 30.12.2011 ve Vimperku dosáhla prvního výrazného úspěchu Johanka Hůrková, která v závodě žákyň do 10 let, v konkurenci nejlepších závodnic Ski klubu Šumava a Sokola Stachy,  vybojovala krásné 2. místo a to jen s minimální ztrátou 4,9 s na vítězku. Tento výsledek po dlouhých letech znamenal pro strakonický Ski klub blýskání na lepší časy v běžecké stopě. Úspěch podpořil i 3. místem Vláďa Slanec. Ostatní závodníci, i přes velkou snahu, končili většinou na konci výsledkových listin – Štěpánka Hanušová pátá, Honza Slanec, Ondra Poisl a Tonda Hanuš osmé až desáté místo. V dalším závodě, Šumavském skimaratonu na Kvildě, získala Johanka Hůrková 4. místo na 1 km, Štěpánka Hanušová 11. místo na 2 km, Honza Slanec, Antonín Hanuš a Ondra Poisl se seřadili na 5 km na 12. – 14. místě. Oba tyto krajské závody se běžely volnou technikou, tedy bruslením. V pořadí třetí krajský závod této sezóny, Stašská 15 na Zadově, se již běžel klasicky. A na výsledcích to bylo znát. Strakoničtí závodníci se kvůli nedostatečným sněhovým podmínkám na začátku zimní sezóny věnovali hlavně technice bruslení, kterou mohli trénovat i na kolečkových lyžích. Na klasický způsob se tak dostalo až při vánočním soustředění na Kubově Huti a to ještě pouze několik tréninků. Prostě čas strávený na sněhu se nedal nafouknout. A tak na Stašské 15 Johanka vybojovala 6. místo, Štěpánka 5. místo, starší žáci uzavřeli výsledkovou listinu v pořadí Hanuš T., Slanec J, Poisl O.. Ostatní závodníci se závodu nezúčastnili. V závěrečném závodě sezóny – Jarním běhu na Zadově – už opět zářila Johanka Hůrková, která dokázala svůj závod na 1 km volně vyhrát! Po dlouhých letech opět vítězství v krajském závodě pro strakonické barvy! Vláďa Slanec obsadil 3. místo v závodě mladších dorostenců. Další závodníci: Jirka Poisl, Štěpánka Hanušová, Honza Slanec, Tonda Hanuš, Ondra Poisl se na stupně vítězů neprotlačili. Tento závod znovu ukázal, že v bruslení jsou strakoničtí mladí lyžaři mnohem úspěšnější než v klasické technice. Ke zlepšení výkonnosti přispělo i týdenní soustředění o jarních prázdninách na základně Ski klubu Strakonice na Kubově Huti, kterého se zúčastnilo 9 závodníků pod vedením trenéra Radka Sosny, za vydatné pomoci některých rodičů (viz foto).

 

 

D o zimní sezóny 2012/13 vstupoval Ski klub Strakonice posilněn o nové začínající závodníky. Vojta a Barča Silovských, Jára a Anička Zahradníkovi, Jáchym Škop, Anička Mrkvičková, Jonáš Novotný, Barča a Filip Bočkovi, Šimon a Matyáš Jánských. Trenérské duo Radek Sosna – Jan Melichar (závodící trenér) doplňovali rodiče závodníků, kteří pomáhali s dopravou na tréninky i závody a někteří se také aktivně zapojili do tréninkového procesu. Vodnické kritérium ve Vimperku znamenalo vítězný závod pro Johanku Hůrkovou, která už v mladém věku patřila k nejlepším lyžařkám v kraji ve své kategorii. Většina dalších závodů se pro nedostatek sněhu nekonala.

Zhodnocení roku 2012

Sportovní rok 2012 začal lyžařskou sezonou 2011-12. Závodníci Ski klubu Strakonice se zúčastnili Šumavského maratonu a minimaratonu na Kvildě. Nejlepších výsledků dosáhli v silné konkurenci ve svých kategoriích Johanka Hůrková (4.), Kateřina Jeníčková (4.) a Kateřina Kučerová (6.). V tradičním závěrečném závodě Jarní běh pak všechny šokovala Johanka Hůrková, která, ač závodila s o rok staršími, dokázala zvítězit v kategorii nejmladšího žactva do 10 let. Na stupně vítězů vystoupil také Vláďa Slanec, který byl v kategorii mladších dorostenců 3., Jirka Poisl byl 6. Obou krajských závodů se dále zúčastnili Š. Hanušová, J. Slanec, A. Hanuš, a O. Poisl.

V jarním přípravném období jsme se zúčastnili závodu Běh Mufloní stezkou v Katovicích. Nejlepších výsledků dosáhli Johanka Hůrková (2.), Tonda a Vojta Hanušovi (oba 3.) a Tomáš Sosna (3.). Vybraní závodníci se také zúčastňovali závodů v letním biatlonu, kde např. Kateřina Jeníčková dokázala vyhrát i celostátní závod Českého poháru. Po celou letní sezonu závodníci pravidelně trénovali v běhu, na kole i kolečkových lyžích, relaxovali na raftech i trénovali 2-3x denně na soustředění na Kubově Huti. Natrénované kilometry pak zúročili v podzimních krosech a hlavně v zimních lyžařských závodech. Na podzim se ve Ski klubu objevila jména nových závodníků a hned se dokázali zapsat mezi nejlepší: v běhu do vrchu Vodník ve Vimperku Matyáš Jánský výborné 3. místo, Jarda Zahradník a Tonda Hanuš 5. místo, v lyžařském krosu na Hajné Hoře pak Matyáš Jánský krásné 2. místo, Štěpánka Hanušová 4. místo, Tonda Hanuš 5. místo. Vrcholem podzimní sezony byl, jako každoročně, domácí závod Běh okolo Kuřidla, kde dokázal být Matyáš Jánský znovu 2., stejně tak i v dorostu jeho bratr Šimon, Jarda Zahradník 3., Vojta Silovský, Tonda Hanuš a Katka Jeníčková 4. a Štěpánka Hanušová 5. Závodů se zúčastnili i naši nejmladší závodníci Josefína Jánská (2008) a Štěpán Melichar (2007).

Závěr roku se nesl ve znamení prvních lyžařských závodů. V závodech 1. sníh na Kvildě byla nejlepší Štěpánka Hanušová (5.), Johanka Hůrková (6.) a Jirka Poisl (7.). V samém závěru roku pak Johanka Hůrková závodila ve Zwieselu, kde ve sprintu dokázala vyjet 4.místo a na Vodnickém kritériu 30.12. dokonce suverénně zvítězila (Vojta Silovský byl ještě 6.).

Zhodnocení roku 2013

Rok 2013 byl pro mladé strakonické lyžaře běžce rokem velmi úspěšným. Mladým závodníkům se dařilo jak v přípravných závodech na suchu, tak i v zimních lyžařských. Podařilo se stabilizovat a ještě mírně rozšířit (hlavně o mladé závodníky) členskou základnu, kterou tvořilo k 31.12.2013  31 členů, většinou aktivních závodníků. Na jejich přípravě se podíleli trenéři Radek Sosna, Jan Melichar a Jan Žák, vydatně na trénincích, na soustředěních  i při dopravě na závody či tréninky pomáhali rodiče – Petr Silovský, Josef Boček, Filip Novotný, Lenka Hůrková a další.

Vrcholem celé sezóny je vždy účast na lyžařských závodech. Začátkem roku si závodníci Ski klubu Strakonice přivezli úspěchy ze závodů Šumavská 30 v Nové Peci, kde dokázali zvítězit ve svých kategoriích Tonda Hanuš, Štěpánka Hanušová a Johanka Hůrková, Jarda Zahradník přidal 3. místo a Vojta Silovský čtvrté. Na krajských přeborech 2013 získala Johanka Hůrková bronzovou medaili v závodě volnou technikou – bruslením, v klasickém závodě byla pátá, Vojta Silovský si vyjel 5. a 7. místo, Štěpánka Hanušová dvakrát 6.místo, stejně tak i Šimon Jánský,  Jan Melichar 7. místo, Tonda Hanuš 8. a 9. Místo, umístili se i Matyáš Jánský, Filip Boček, Jiří a Ondřej Poislovi. Výborného úspěchu dosáhla Johanka Hůrková v Šumavském minimaratonu na Kvildě, kde zvítězila ve své kategorii, Jarda Zahradník byl čtvrtý, Vojta Silovský pátý a Anička Zahradníková v nejmladší kategorii osmá. Závěr lyžařské sezony patří tradičně Jarnímu běhu na Zadově. I zde byly naše barvy vidět: stříbrná Johanka Hůrková a bronzová Anička Zahradníková, její bratr Jára těsně o desetinu sekundy čtvrtý, stejné umístění Baruška Silovská, Tonda Hanuš 7., Filip Boček hned za ním 8., Štěpánka Hanušová 8., 10. místo Ondra Poisl a Vojta Silovský, 11. místo Jirka Poisl, 12. Jonáš Novotný. Za Ski klub Strakonice závodil i Martin Novotný, který byl devátý. Na úplný závěr se ve Vimperku konal Vodnický skikros, kde stáli naše závodnice 2x na nejvyšším stupni – zlaté Anička Zahradníková a Johanka Hůrková, stříbra přidali Vojta Silovský a Štěpánka Hanušová, bronz Jára Zahradník.

Po náročně zimní sezóně čeká závodníky vždy několikatýdenní odpočinek a poté znovu tvrdý trénink na sezónu novou. Jarní příprava je zpestřena účastí na závodech v letním biatlonu a tradičním závodě Běh Mufloní stezkou v Katovicích, kde se můžeme porovnat také s atlety z blízkého okolí. V roce 2013 byli mezi nejmladšími dívkami Anička Zahradníková druhá, Baruška Silovská čtvrtá, v mladší přípravce Jára Zahradník druhý, ve starší přípravce Johanka Hůrková čtvrtá, Barča Bočková osmá a Vojta Silovský také osmý, ve starším žactvu Šimon Jánský třetí a Filip Boček šestý a v mladším dorostu Kristýna Vondrysová třetí.

Léto bylo pro mladé lyžaře ve znamení červencové individuální přípravy a srpnového tradičního soustředění na Kubově Huti, kde se nejen naběhalo mnoho „výškových“ kilometrů, ale užilo se hodně legrace a večer se sedělo u táboráku s kytarou. Srpnový závod Běh městem nejlépe zvládli Kristýna Vondrysová a Tonda Hanuš, kteří ve svých kategoriích získali druhá místa, Štěpánka Hanušová byla čtvrtá.

Podzim probíhá vždy ve znamení náročných podzimních krosů a běhu do vrchu, které jsou výbornou přípravou na zimní sezónu. Z největších úspěchů: běh do vrchu Vodník ve Vimperku – Jára Zahradník 1. místo, Anička Zahradníková 3. místo, Johanka Hůrková a Matyáš Jánský těsně 4. místo. V seriálu 5 závodů SEM TAM Vimperkem se nejvíce dařilo Matyáši Jánskému, který dokázal vyhrát silně obsazenou kategorii závodu na Hájné hoře ve Vimperku, stříbrní byli Anička a Jára Zahradníkovi, bronzové Josefínka Jánská a Baruška Silovská, čtvrtá Johanka Hůrková, pátí Vojta Silovský a Šimon Jánský, šestý Tonda Hanuš. Mladí lyžaři běžci se zúčastnili i historicky 1. ročníku Běhu čkyňskými poli (stříbrní Anička a Jára Zahradníkovi a Matyáš Jánský, bronzová Josefínka Jánská, těsně pod stupni zůstali ve svých kategoriích Baruška a Vojta Silovských – 4. místa a Johanka Hůrková a Jonáš Novotný -5. místa). Vrcholem podzimní sezóny je vždy domácí závod Běh okolo Kuřidla. I zde byly barvy Ski klubu vidět. Do 5. místa se ve svých kategoriích dostali vítězný Matyáš Jánský, druhý Jára Zahradník, třetí Šimon Jánský, čtvrtí Štěpánka Hanušová a Jan Novák a pátá Anička Zahradníková.

Zimní sezóna 2013-14 nebyla příliš štědrá na dostatek sněhu a tak všechny závody plánované na prosinec 2013 museli být zrušeny. Jediná možnost lyžování byla na technickém sněhu ve Ski areálu Vodník ve Vimperku. Velký dík patří obětavým rodičům, kteří byli ochotni pomoci s dopravou. Mohli jsme tak splnit potřebné nalyžované kilometry, které jsme zúročili na závodech konaných po novém roce.

Zhodnocení roku 2014

Rok 2014 byl rokem stabilizace členské základny. Členská základna činila k 31.12.2014 51 členů, z toho 9 členů v úseku alpských disciplín, 38 členů v úseku běžeckých disciplín a 5 členů v úseku základního lyžování (1 společné členství  v BD a ZL). V běžeckém úseku i nadále probíhala úzká spolupráce s oddílem SK Biatlon Strakonice a část závodníků SKI KLUBu Strakonice se pravidelně zúčastňovala krajských i celostátních biatlonových závodů. Trenérsky i nadále působili Radek Sosna, Jan Melichar, Josef Boček, Filip Novotný a ostatní z řad rodičů.
Pro absolutní nedostatek sněhu ve Strakonicích jsme veškeré zimní lyžařské tréninky byli nuceni absolvovat v lyžařském areálu Vodník ve Vimperku, kde bylo zajištěno umělé zasněžování. Zde se také 8.2.2014 konaly Přebory Ski klubu Strakonice 2014. Závod se jel volně a masově, tedy s hromadným startem. Přeborníky SK, a zároveň přeborníky okresu Strakonice, se v jednotlivých kategoriích stali: Barbora Silovská, Martin Novotný, Johanka Hůrková, Matyáš a Šimon Jánský. Krajský přebor se konal 3.2. a závodníci SKI KLUBu Strakonice byli vidět. Jaroslav Zahradník se stal přeborníkem kraje v kategorii do 10 let, v lyžařském potěru získala stříbrnou medaili jeho sestra Anna Zahradníková a Barbora Silovská byla čtvrtá. V kategorii mladších žáků obsadil Vojtěch Silovský 8. místo a Johanka Hůrková vybojovala stříbrnou medaili. Mezi dorostenci obsadil Filip Boček 8. místo. Vrcholem zimní sezóny byla pak účast na celostátních závodech Hledáme nový talent v Jablonci nad Nisou. Na sobotní klasické trati obsadila 18. místo Johanka Hůrková, Vojtěch Silovský byl 31., Jonáš Novotný 53. Ze starších žáků se umístila Štěpánka Hanušová na 40. místě a Matyáš Jánský na 36. místě. Johanka Hůrková a Matyáš Jánský si vyjeli III. výkonnostní třídu žactva. V neděli se startovalo volnou technikou (bruslením) a výsledky byly ještě lepší: Johanka Hůrková se dokázala prosadit do první desítky a celkově 9. místem si vyjela II. výkonnostní třídu žactva. Polepšili si i Vojtěch Silovský na 29. místo, Jonáš Novotný na 49. místo, Štěpánka Hanušová na 36. místo (III. VTž) a Matyáš Jánský na 31. místo (znovu III. VTž). O jarních prázdninách se konalo již tradiční soustředění na Kubově Huti, kde jsme se věnovali nácviku techniky klasického stylu i bruslení, najížděli potřebné kilometry a nechyběli ani hry, závody a spousta legrace.
Jarní příprava na novou sezónu tradičně zahajovala Během mufloní stezkou v Katovicích, odkud jsme přivezli 8 medailí: zlatá byla Johanka Hůrková  a Josef Boček, stříbrní byli Barbora Silovská,  Anna Zahradníková, Barbora Bočková a Matyáš Jánský, bronzoví Jaroslav Zahradník a Šimon Jánský.
Závodníci premiérově absolvovali velmi vydařené letní přípravné soustředění Kurník 2014 a již tradiční letní soustředění na Kubově Huti. Velký dík za pomoc při organizaci patří všem trenérům a rodičům, kteří vydatně pomáhali a také všem, kteří pomohli s dopravou na tréninky a závody.

V letním Běhu městem 21. srpna se mezi žákyněmi umístila Štěpánka Hanušová na 2. místě, Johanka Hůrková na 3. místě, Barbora Bočková na 4. místě, Barbora Silovská na 6. místě a Anna Zahradníková na 8. místě. Mezi žáky byl třetí Filip Boček, šestý Antonín Hanuš, sedmý Vojtěch Silovský, desátý Vojtěch Pěsta. Mezi juniorkami skončila Kristýna Vondrysová na 2. místě a v kategorii příchozích mužů doběhl Josef Boček čtvrtý.
Podzimní krosy přinesly závodníkům SKI KLUBu Strakonice mnoho medailí i dalších umístění těsně pod stupni vítězů. Z těch nejvýraznějších jmenujme: Vodník 1. místo Matyáš Jánský, 2. místa Jaroslav Zahradník a Josef Boček, 3. místo Barbora Bočková, běh do vrchu Vodník 3. místo Šimon Jánský, SEM TAM Vimperkem 2. místa Filip a Josef Bočkovi, 3. místa Johanka Hůrková a Antonín Hanuš, Běh při Otavě 1. místo Matyáš Jánský, 2. místo Filip Boček, 3. místo Antonín Hanuš. Vrcholem podzimní sezóny byl znovu „domácí“ závod Běh okolo Kuřidla, tentokrát jako již XIV. ročník Memoriálu Františka Kováře a 34. ročník tohoto závodu. I zde bylo naše závodníky vidět: 1. místo Matyáš Jánský, 2. místa Barbora Bočková, Ondřej Didek, Šimon Jánský, Antonín Hanuš, 3. místa Barbora Silovská, Jan Novák, Jonáš Novotný, Johanka Hůrková, Vojtěch Silovský a odchovankyně našeho oddílu Lenka Frömlová. Následoval závod Hajná Hora: 2. místo Matyáš Jánský, 3. místo Johanka Hůrková a závěrečný podzimní závod Podzimní kros čkyňskými poli znamenal přímo medailovou žeň – 11 medailí: zlatá Vojtěch Silovský, stříbrné Barbora Silovská, Jaroslav Zahradník, Johanka Hůrková, Matyáš Jánský, Šimon Jánský, Josef Boček, bronzové Anna Zahradníková, Jonáš Novotný, Antonín Hanuš, Lenka Frömlová.
Po zakončení podzimního přípravného období jsme se již začali připravovat na novou lyžařskou sezónu.

Zhodnocení roku 2016

Ve Ski klubu Strakonice je evidováno v současné době 71 členů, z toho 49 členů je v úseku běžeckého lyžování (ostatní v alpských disciplínách a základním lyžování). Z toho je 25 závodníků v dětských, žákovských a dorosteneckých kategoriích. Tito závodníci jsou na různém stupni lyžařských dovedností – od začínajících lyžařů, teprve se připravujících na první závody, přes průměrné lyžaře, zúčastňujících se krajských závodů v běhu na lyžích a např. Šumavského maratónu na Kvildě, až po nejlepší závodníky, kteří se pravidelně zúčastňují celostátních závodů v běhu na lyžích – M ČR a závody Českého poháru (staršího žactva a dorostu) a závodů Hledáme nové talenty (mladší a starší žactvo). Ski klub Strakonice navazuje na historicky nejpočetnější a nejúspěšnější lyžařský klub druhé poloviny 20. století v jižních Čechách – lyžařský oddíl TJ ČZ Strakonice a je jeho nástupnickou organizací. Po roce 1989 však docházelo postupně k útlumu činnosti, odcházeli trenéři, kteří nebylo z čeho platit, nepracovalo se s mládeží, a výsledkem bylo, že na začátku 21. století byl ve Strakonicích evidován pouze jeden aktivní závodník. Systematickou a pravidelnou činností jsme dosáhli současného stavu a chtěli bychom v rozvoji běžeckého lyžování ve Strakonicích pokračovat.

V roce 2016 bylo nejvýraznějším sportovním úspěchem 12. místo Johanky Hůrkové na mistrovství ČR staršího žactva ve sprintu v Novém Městě na Moravě. I v dalších celostátních závodech Johanka dokázala dojet ve druhé desítce startovního pole (15. místo 1. ČP žactva ve Vrchlabí), čítajícího mnohdy i více než 60 závodnic z celé ČR. V kategorii mladších žáků se pak prosadil Jaroslav Zahradník, který v celostátním závodě Hledáme nové talenty v běhu na 2,5 km klasicky doběhl na krásném 11. místě (pouze 0,8 sek. od 9. místa). Top 10 byla tedy již hodně blízko.

V krajských závodech bylo naše barvy také hodně vidět. V krajském přeboru volnou technikou dokázali Johanka i Jára vybojovat tituly přeborníků kraje a Anna Zahradníková přidala stříbrnou medaili. Další krajské přebory se díky nedostatku sněhu neuskutečnily. V ostatních krajských závodech se prosadil také jeden z nejmladších závodníků Matěj Novák (ročník narození 2009), který dokázal doběhnout těsně druhý na Kvildském pašerákovi a stejné místo si vyběhl také na Šumavském minimaratónu na Kvildě.

Protože někteří závodníci nám již odchází do dorosteneckých a juniorských kategorií, je nedílnou součástí činnosti Ski klubu Strakonice také nábor nových začínajících lyžařů. V roce 2016 začalo ve Strakonicích lyžovat 5 nových mladých nadějných začínajících lyžařů, kteří by měli doplnit řady stávajících závodníků. Novými nadějemi jsou Tereza Vlasáková, Lucie Heide, Kryštof Brand, Tadeáš Holub a v záloze jsou již i jejich mladší sourozenci.

 

 

Zhodnocení roku 2017

Ski klub Strakonice se sestává ze tří úseků: početně nejvíce zastoupen je úsek běžeckých disciplín (UBD), dále také úsek alpských disciplín (AD) a úsek základního lyžování (ZL). Úsek alpských disciplín se zaměřil na oddílovou činnost na základně Ski klubu Strakonice na Kubově Huti, úsek ZL tvořili převážně začínající lyžaři-běžci a skupina rozhodčích a UBD tvořili převážně mladí závodníci v běžeckých disciplínách. Došlo k mírnému nárůstu členské základny, kdy hlavně do UBD přicházeli noví mladí zájemci o běžecké lyžování .

Rok 2017 byl ve znamení další spolupráce Ski klubu Strakonice a Biatlonového oddílu Strakonice. Starší závodníci často podlehli kouzlu biatlonu a byli v něm úspěšní jak v letní, tak i v zimní verzi. Svou závodní činnost tak dělili mezi běh na lyžích a biatlon. Po celý rok se konaly pravidelné tréninky a hlavně v podzimní části přípravy a v zimní sezóně se závodilo. Podařilo se uskutečnit dvě letní soustředění, jedno podzimní společně soustředění s mladými lyžaři Ski Šumava Vimperk na naší základně na Kubově Huti a také dvě zimní zahraniční soustředění na Dachsteinu a ve slovinské Planici.

Rok 2017 začal rovnou krajskými přebory v běhu na lyžích ve Vimperku. V sobotním závodu volnou technikou si titul krajské přebornice odvezla Miroslava Chvalová v kategorii dorostu. Na prvním místě se umístil ve své kategorii i Matěj Novák, v předžákovských kategoriích se však tituly ještě nepřidělují. Bronzovou medaili přidala mladší dorostenka Štěpánka Hanušová, starší žáci Jaroslav Zahradník a Barbora Bočková pak 4. místa a Antonín Hanuš a Lucie Heide (ve svém prvním zimním závodě) 5. místa. V nedělním závodě klasickou technikou s hromadným startem znovu zvítězil Matěj Novák, Štěpánka Hanušová byla stříbrná a Jarda Zahradník znovu čtvrtý a Antonín Hanuš šestý. Navázalo se celostátními závody ČP žactva ve Vysokém nad Jizerou, kde Johanka Hůrková vybojovala 12. místo v cross country crosu a 20. místo v intervalovém závodě klasickou technikou. Jaroslav Zahradník v obou závodech vybojoval 23., resp. 33. místo. Dalším krajským závodem byla Šumavská 30 v Nové Peci, kde dokázala zvítězit Johanka Hůrková, 2. místo si odvezli Matěj Novák a Jaroslav Zahradník a 3. místo Vojtěch Silovský a 2 dny na to se konal další KP klasickou technikou na Zadově.  Svou kategorii zde opět vyhrál Matěj Novák a bronzovou medaili si domů odvezl starší žák Jan Houška. O dalším víkendu se konal Kvildský pašerák, závod volnou technikou s hromadným startem. Ski klub Strakonice si odtud odvezl 3 zlaté medaile: Matěj Novák, Štěpánka Hanušová a Miroslava Chvalová. Závod Mistrovství ČR žactva se konal v Novém Městě na Moravě. Jedinou, ale úspěšnou závodnicí, která zde reprezentovala Ski klub Strakonice, byla Johanka Hůrková. V závodě ve sprintu volnou technikou si v kategorii starších žákyní vyběhla své životní maximum a o 2 místa vylepšila své nejlepší umístění z celostátních závodů, doběhla na výborném 10. místě. V intervalovém závodě klasicky doběhla na 19. místě a výborně si vedla i ve štafetě, kde svůj úsek předávala na 4. místě.  Na začátku března se také konal veřejný závod v běhu na lyžích a přebor Ski klubu Strakonice na Kubově Huti. Přeborníky okresu se v jednotlivých kategoriích stali Kryštof Brand, Barbora Silovská, Tereza Vlasáková, Tomáš Nový, Johanka Hůrková, Jaroslav Zahradník, Štěpánka Hanušová a Antonín Hanuš.

Nejlepšími lyžaři Ski klubu Strakonice byli na závěrečném zhodnocení sezóny vyhlášeni Matěj Novák (vítěz několika krajských závodů) a Johanka Hůrková (10. místo na M ČR). 

V letní přípravě se již tradicí stal katovický závod Běh mufloní stezkou, ze kterého závodníci Ski klubu Strakonice dovezli 8 medailí: stříbrní Tereza Vlasáková, Johanka Hůrková,Jan Houška, bronzoví Beáta Brandová, Pátricie Němcová, Barbora Bočková, Martin Novotný a Jonáš Novotný. Letní příprava byla  obohacena také o nově organizovaný závod Strakonický duatlon, který se konal v rámci oslav 650 výročí přiznání městských práv. I zde se velmi dařilo domácím závodníkům Ski klubu. 

Tradiční byla i podzimní příprava při lyžařských krosech na závodech 5x Vimperkem a při domácím závodu Běh okolo Kuřidla, ze kterého si mladí závodníci Ski klubu Strakonice odnesli 9 medailí – ty zlaté Lucie Půbalová, Lucie Heide, Matěj Novák, Patricie Němcová a Matyáš Jánský.

Prvním zimním závodem byl na konci kalendářního roku 1. sníh na Kvildě. Zde závodníci Silvie Půbalová a Matěj Novák vyjeli dvě medaile, obě stříbrné. 4. místo přidala Johanka Hůrková a 5. místo Lucie Heide.

 

Zhodnocení roku 2018

 

Letošní zima ve své první polovině lyžařům, co se týče teplot a přídělu sněhu, přála. Téměř každý víkend tak mladí závodníci Ski klubu Strakonice závodili. A o hezké výkony nebyla nouze.

Hned začátkem roku proběhl v lyžařském areálu Vodník krajský přebor v běhu na lyžích volnou technikou. Kategorii nejmladších děvčat ovládla Lucie Půbalová a na druhém místě doběhla Klára Zahradníková (obě ročník narození 2013). V kategorii minižaček pak stříbrnou medaili za druhé místo vybojovala Beáta Brandová (2011). Kategorie nejmladších žáků patřila zcela našim barvám: Matěj Novák suverénně vyhrál a na druhém místě mu kryl záda Jakub Šíma. Oba si tak poradili s konkurencí z ostatních oddílů a jsou velkým příslibem do budoucna. Ve stejné kategorii děvčat vybojovala Lucie Malečová páté a Aneta Stehlíková sedmé místo. V žákovských kategoriích se již bojovalo o tituly krajských přeborníků. Ze strakonických závodníků se nejlépe umístila Tereza Vlasáková, která v kategorii starších žákyní do běhla osmá, Matthew Fiche (ml. žáci) desátý, Anna Zahradníková (st. žákyně)  jedenáctá a Kryštof Brand (st. žáci) třináctý. V kategorii mladších dorostenců pak těsně za sebou skončili Jan Houška (osmý) a Jaroslav Zahradník (devátý).

  Dalším  závodem byl krajský klasifikační závod na Vodníku, který proběhl 26. 1. opět na Vodníku. Svá medailová umístění z předchozího závodu dokázali zopakovat Klára Zahradníková, Matěj Novák (oba 1. místo) a Beáta Brandová (2. místo). Navíc se k nim vítězstvím ve své kategorii přidala Silvie Půbalová. Matthew Fiche si dokázal polepšit na šesté místo a Anna Zahradníková dokázala využít účasti nejlepších závodníků na celostátních závodech a vyhrála kategorii starších žákyní.

I do třetice se krajské závody konaly na vimperském Vodníku (Zadovské závody byly zrušeny pro nedostatek sněhu), tentokrát pod názvem Mistrovství Vodníka. Nejmladším znovu kralovala Lucie Půbalová, mezi chlapci se poprvé umístil také Viktor Jirouš na pěkném šestém místě. Další kategorie přinesly vždy dvě medaile pro strakonické barvy: Beáta Brandová a Viktorie Šímová (2. a 3. místo) a Matěj Novák a Jakub Šíma (1. a 2. místo). Z pohledu strakonických závodníků byla nejvíce obsazenou kategorií  kategorie nejmladších žákyní, kde nastoupily čtyři naše závodnice a umístily se následovně: Silvie Půbalová druhá, Aneta Stehlíková čtvrtá, Lucie Malečová pátá a Lucie Heide sedmá. Jediný strakonický zástupce v žákovských kategoriích Matthew Fiche doběhl na 5. místě.

Jeden ze závodů Českého poháru v běhu na lyžích dorostu a dospělých se letos jel i na jihočeském  Zadově. V jeho rámci se jel norský sprint klasickou technikou, kde naše odchovankyně Johanka Hůrková, dnes již studentka Sportovního gymnázia v Jablonci nad Nisou, znovu reprezentovala Ski klub Strakonice. A úspěšně. Po kvalifikaci byla na 18. místě, v první rozjížďce dojela na 4. místě, což jí zaručovalo v další rozjížďce bojovat o celkové 13. až 18. místo. Závěrečnou rozjížďku dokonce vyhrála a tak celkově skončila na 13. místě. V neděli se jel již intervalový závod volnou technikou, kde v kategorii dorostu doběhla Patricie Němcová na 22. místě a Jan Houška na 21. místě. Mezi juniory doběhl Antonín Hanuš na 13. místě.

Největším lyžařským závodem na jihu Čech je každoročně Šumavský maraton na Kvildě, v jehož rámci probíhají také dětské a mládežnické závody. Také letos se zúčastnili i mladí závodníci Ski klubu Strakonice. Na nejkratší 1 km trati doběhl Matěj Novák na 2. místě (1,2 s od vítěze) a těsně za ním (o 1,4 s) pak Jakub Šíma na 3. místě. Děvčata pak doběhla na 5. místě (Silvie Půbalová), 13. místě (Lucie Malečová), 15. místě (Lucie Heide) a 18. místě (Aneta Stehlíková). Na 5 km trati pak doběhla Tereza Vlasáková na 6. místě a mezi chlapci Hynek Novák na 11. místě.

Sezóna běžeckých lyžařských závodů v plném proudu.

Celostátní závody žactva – Český pohár v běhu na lyžích 2019 – se konaly na konci ledna v Jablonci nad Nisou. Strakonický Ski klub zde reprezentovali Tereza Vlasáková v kategorii staršího žactva  a Jaroslav Zahradník v kategorii U15, což je letos, vzhledem ke změně věkových kategorií ojedinělá přechodná kategorie na rozmezí staršího žactva a mladšího dorostu. U15 tak letos absolvují samostatně hodnocené některé závody spolu se staršími žáky a některé závody s dorostenci. V sobotním závodu na 700 m norský sprint volně si Tereza vyjela 59. místo a Jaroslav 43. místo. V nedělním závodě klasickou technikou na 3 km si Tereza dokázala polepšit na 56. místo a Jaroslav dokonce na dělené 39. místo, kdy měl na setinu stejný čas se závodníkem LK Slovan Karlovy Vary

Následující víkend se žádné závody v jižních Čechách neuskutečnily,  a tak si někteří závodníci odskočili do sousedního Plzeňského kraje, kde se jel v lyžařském areálu na Hojsově Stráži krajský závod Plzeňského kraje Velká cena Plzně. Zde se velmi dobře dařilo Tereze Vlasákové, která dokázala vyhrát sobotní závod starších žákyní na 4 km klasicky a vynahradila si tak velkou konkurenci závodnic v její kategorii v jižních Čechách, hlavně ze Stach a z Vimperka. Odměnou jí tak byla zlatá medaile a nejvyšší stupeň vítězů.

Březnové závody v běhu na lyžích začaly Českým pohárem staršího žactva a závodem Hledáme nové talenty pro mladší žáky (jediný celostátní závod mladšího žactva) v krásném areálu v Novém Městě na Moravě, který hostí i závody světového poháru v běhu na lyžích i biatlonu. Závodu se celkem zúčastnilo téměř 700 mladých závodníků. Ze strakonických závodníků na tyto závody odjeli (z různých důvodů) opět pouze 2 závodníci – Tereza Vlasáková v kategorii staršího žactva a Jaroslav Zahradník (U15). Oba jmenovaní si oproti loňským výsledkům polepšili o 5, resp. 10 míst. V sobotu se závodilo volnou technikou a Tereza Vlasáková obsadila na trati 3 km volně 59. místo ze 74 startujících v kategorii. Ještě o něco lépe si vedl Jaroslav Zahradník v již zmíněné kategorii U15, který na trati 4 km volně dojel na 41. místě.

V neděli pak na závodníky čekala klasická technika, což na měnícím se sněhu a za přerušovaného deště nebyl jednoduchý závod ani pro servis, ani pro závodníky. Tereza Vlasáková jela teamový sprint na 2 x 2 x 1 km spolu se závodnicí Fischer Ski Šumava Vimperk Adélou Šroubovou a společně skončily na 34. místě. Na kategorii U15 organizátoři nachystali stíhací závod klasickou technikou, kdy závodníci startovali podle rozestupů ze sobotního závodu. Jaroslav Zahradník si dokázal oproti sobotě o jedno místo polepšit a dojel na 40. místě, kdy ve spurtu na stadionu o pár desetin dokázal předstihnout závodníka Slovanu Karlovy  Vary. Shodou okolností to byl stejný závodník, se kterým se na I. ČP dělil o 39. místo (viz výše). Jejich výkonnost tak byla po celou sezónu opravdu vyrovnaná.

Protože se sezóna lyžařských běžeckých závodů přehoupla již do druhé poloviny, zeptali jsme se trenéra Ski klubu Strakonice Radka Sosny jak je spokojen s probíhající sezónou a na další plány do jejího konce.

„Do letošní sezóny jsme šli s plánem zúčastnit se celostátních závodů v žákovských a dorosteneckých závodech. To se povedlo naplnit. Vzhledem k loňským výsledkům jsme nepředpokládali útoky na přední příčky, ale i tak jsme spokojeni s drobnými zlepšeními. V žákovských kategoriích jsme měli pouze 2 závodníky, kteří byli schopní objet celostátní závody –Tereza Vlasáková a Jaroslav Zahradník. Patří jim tak velký dík za reprezentaci oddílu! V dorosteneckých kategoriích se již většina závodníků věnuje spíše biatlonovým závodům. Využili jsme však příležitosti, že se jeden ze závodů Českého poháru v běhu na lyžích konal na blízkém Zadově a zde dokázali Johanka Hůrková v mladším dorostu ve sprintu  a Antonín Hanuš v juniorech v distančním závodu obsadit 13. příčku, což jsou nejlepší umístění Ski klubu Strakonice v letošní sezóně na celostátní úrovni. Patricie Němcová přidala 22. místo a Jan Houška 21. místo. Hlavním cílem tak v letošní sezóně byla výchova další mladé generace, která by mohla jít ve stopách těchto starších úspěšných závodníků. Hlavním cílem této nastupující generace byly krajské závody, kde se již ukazují nadějná jména, o kterých by v budoucnu mohlo být slyšet.  Matěj Novák, Jakub Šíma, Silvie Půbalová a mnozí další již dokázali být úspěšní na krajské úrovni a v příštím roce by mohli, jako mladší žáci, okusit i závody celostátní. Co mě těší, že za nimi jsou již další mladí závodníci, na které medailové úspěchy teprve čekají.

A co nás čeká? Nyní jsme v přípravě lyžařského soustředění na Kubově Huti, které proběhne během jarních prázdnin. V jeho rámci chceme obnovit tradici lyžařských závodů v běhu na lyžích a po letech tyto závody na Kubovku vrátit. Věříme, že sněhové podmínky nám dovolí tento krajský klasifikační závod žactva uskutečnit a že to může strakonické běžecké lyžování posunout zase o kousíček dále.“ věří  Radek Sosna ze Ski klubu Strakonice.

 

Lyžařská sezóna pomalu finišuje.

V minulém článku zmíněné lyžařské soustředění na Kubově Huti o jarních prázdninách se pro mladé lyžaře Ski klubu Strakonice  zdárně uskutečnilo. V jeho rámci se uskutečnil i krajský závod v běhu na lyžích žactva, i když do poslední chvíle nebylo jasné, zda závod budou moci organizátoři uskutečnit. Víkendový noční déšť a následná vichřice s popadanými stromy nevěstily nic dobrého. Vše se však nakonec v dobré obrátilo i díky spolupráci s Lyžařským areálem na Kubově Huti, kteří se postarali o přípravu trati. Den před závodem nakonec připadlo i několik cm nového sněhu (a přes noc ještě přibylo), takže závody se nakonec v úterý 12. 3. 2019 konaly za velmi příjemných podmínek. Strakoničtí mladí lyžaři si odnesli 6 medailí: Viktorie Šímová stříbrnou v kategorii minižaček (4. místo přidala Beáta Brandová), v kategorii žáků nejmladších Matěj Novák zlatou a Jakub Šíma stříbrnou a podobně v žákyních nejmladších zlatou Aneta Stehlíková a stříbrnou Lucie Malečová, bronzovou pak Hynek Novák v kategorii starších žáků (4. místo Kryštof Brand, 5. místo Kryštof Novák). 5. místo přidal ještě v mladších žácích Matthew Fiche.  V dalších dnech po závodech se pak mohli mladí lyžaři Ski klubu Strakonice věnovat dalšímu tréninku, hlavně nácviku správné techniky. 

Závěrečným krajským závodem byl Jarní běh na Zadově, konaný v neděli 17. 3. 2019. I zde bylo oranžovo-černé oddílové barvy Ski klubu Strakonice hodně vidět. Z různých důvodů se závodu zúčastnilo jen 6 strakonických závodníků, kteří však dokázali vyválčit 6 medailí. Všichni se tak umístili ve svých kategoriích do třetího místa – od nejmladších: Viktorie Šímová 3. místo, Matěj Novák 1. místo, Jakub Šíma 2. místo, Silvie Půbalová 1. místo, Aneta Stehlíková 2. místo a Lucie Malečová 3. místo.

Na závěr celé sezóny čekají na mladé lyžaře běžce ještě víkendové běžkařské výlety po Šumavě a pak zasloužený odpočinek před zahájením přípravy na další sezónu.

Zhodnocení roku 2019

V roce 2019 působily v rámci Ski klubu Strakonice tři odborné sportovní úseky: alpské disciplíny, běžecké disciplíny a úsek základního lyžování. Členové úseku alpského lyžování byli seskupeni okolo základny na Kubově Huti, úsek běžeckých disciplín se věnoval výchově mladých závodníků v běhu na lyžích a v úseku základního lyžování byli sdruženi mladí začínající lyžaři a dospělí nezávodníci a rozhodčí. Celkem bylo ve Ski klubu Strakonice sdruženo v rámci všech úseků více než 80 členů.

Podařilo se zorganizovat 3 krajské závody, z toho 2 „suché“ závody ve Strakonicích (Strakonický duatlon a Běh okolo Kuřidla) a 1 zimní závod na Kubově Huti. V rámci Běhu okolo Kuřidla byly zapsány do Zlaté knihy osobností strakonického lyžování Ludmila Půbalová a Jaroslava Vávrová, obě bývalé úspěšné strakonické závodnice a později trenérky. 

Mladí závodníci se v přípravném období zúčastňovali mnoha dalších závodů v přespolním běhu i v letním biatlonu. Uskutečnila se také všechna plánovaná letní soustředění, o letních prázdninách na Lipně a na Kubově Huti, podzimní (Kubova Huť) i zimní (Kvilda, Kubova Huť) a mezinárodní lyžařský kemp ve slovinské Planici.

Celostátních závodů v běhu na lyžích se v žákovských kategoriích zúčastnili 2 závodníci Tereza Vlasáková a Jaroslav Zahradník, v dorostu pak Johanka Hůrková získala 13. místo v Českém poháru dospělých a dorostu ve sprintu klasicky, který se konal na jihočeském Zadově. V intervalovém závodě volnou technikou pak 22. místo vybojovala Patricie Němcová a 21. místo Jan Houška. Mezi juniory pak ve stejném závodě doběhl Antonín Hanuš na 13. místě.

Jedním z největších závodů, kterých se závodníci Ski klubu každoročně účastní, je Šumavský maraton. V mládežnických kategoriích na sebe upozornili Matěj Novák a Jakub Šíma (2. a 3. místo v kategorii M10), Silvie Půbalová (5. místo v kategorii W10) a Viktorie Šímová (2. místo v kategorii W8) a Tereza Vlasáková (6. místo v kategorii W14).

V krajském přeboru volnou technikou se ve svých kategoriích prosadili na stupně vítězů Lucie Půbalová (1. místo), Klára Zahradníková (2. místo), Beáta Brandová (2. místo), Matěj Novák (1. místo) a Jakub Šíma (2. místo).

V dlouhodobé soutěži Jihočeského krajského svazu lyžařů Jihočeský pohár se mezi nejlepšími krajskými závodníky ve svých kategoriích v běhu na lyžích umístili Beáta Brandová (2. místo), Viktorie Šímová (3. – 6. místo), Matěj Novák (1. místo), Jakub Šíma (2. místo), Lucie Malečová (1. místo), Aneta Stehlíková (2. místo) a Silvie Půbalová (3. místo).

  

Trenérskou práci zajišťovali Radek Sosna, Jan Melichar a David Půbal ve spolupráci s některými rodiči, kteří zároveň zajišťovali dopravu na tréninky i závody.Soustředili se hlavně na práci s mládeží, na nábor nových nejmladších lyžařů od 5 let věku, na zdokonalování lyžařských dovedností a závodní činnost u žákovských a dorosteneckých kategorií. Nejlepší závodníci se zúčastňovali celostátních závodů žactva i dorostu, všichni ostatní pak závodili na krajské úrovni.

Zhodnocení roku 2020

Také v roce 2020 rozvíjely svoji činnost pod křídly Ski klubu Strakonice tři úseky: úsek alpských disciplín, úsek běžeckých disciplín a úsek základního lyžování. Většina členů Ski klubu Strakonice byla zároveň členy Svazu lyžařů České republiky (SLČR). Mladší lyžaři aktivně provozovali tréninkovou a závodní činnost na krajské úrovni. Závody na celostátní úrovni byly bohužel z důvodu vládních protiepidemiologických opatření zrušeny. Dospělí členové se starali o tréninkovou činnost, činnost rozhodčích na závodech a někteří se  zúčastňovali i závodů.
Během roku 2020 došlo k mírnému nárůstu členské základny, hlavně mezi nejmladšími ročníky. K 31. 12. 2020 bylo ve Ski klubu Strakonice organizováno celkem 92 členů, z toho 52 mužů a 40 žen. 44 členů bylo ve věku do 20 let (mládežnické kategorie), 48 členů ve věku nad 21 let (dospělí).

Celý rok 2020, jak letní příprava, tak i zimní závodní sezóna, byly ovlivněny vládními opatřeními proti nemoci Covid-19. I přesto se nakonec povedlo  zorganizovat a uspořádat všechny naplánované akce, přestože muselo dojít např. k přesunu na jiný termín (Strakonický duatlon) či na jiné místo
z důvodu nedostatku sněhu (Veřejný závod v běhu na lyžích přeložen z Kubovy Hutě do lyžařského areálu Vodník ve Vimperku). Beze změn
tedy zůstal pouze Běh okolo Kuřidla, který se konal den před vyhlášením nouzového stavu a probíhal za přísných hygienických opatření. I přesto se ho zúčastnilo 138 závodníků ve všech věkových kategoriích. Protože šlo o kulatý 40. ročník a zároveň 20. ročník Memoriálu Františka Kováře, pozvali organizátoři olympijskou vítězku a mistryni světa v běhu na lyžích Kateřinu Neumannovou, která spolu s bývalým reprezentantem a olympionikem Milošem Bečvářem, odpovídala na zvídavé otázky při besedě, kterou moderoval Jan Žák, nestor strakonického lyžování, který Kateřinu trénoval ve SVS na Zadově. V rámci závodu proběhl také zápis do Zlaté knihy osobností strakonického lyžování – v roce 2020 byli zapsáni bratři Jiří a Stanislav Patkovi a Jiří Čampulka – všichni dlouholetí obětaví rozhodčí, kteří nechyběli na žádných závodech organizovaných Ski klubem Strakonice.

Novinkou roku 2020 byl virtuální závod Kuřidlo online 2020, který probíhal v období od 24. 7. do 30. 9. 2020 a zúčastnit se ho mohli všichni závodníci, bez rozdílu věku, ať už závodně či tréninkově či jenom ze zvědavosti. Závodníci individuálně proběhli vytyčenou trať a registrací v aplikaci se jejich čas přenesl do administrace. Výsledky závodu byly vyhlášeny společně s vyhlášením závodu Běh okolo Kuřidla. V této tradici bychom rádi pokračovali i
v dalších letech.

V zimní sezóně se podařilo odjet 4 krajské závody v běhu na lyžích, z toho 2 krajské přebory. Nejlépe se v nich dařilo Matěji Novákovi, který v kategorii mladšího žactva opanoval všechny závody a stal se tak i dvojnásobným přeborníkem kraje. Ve svých kategoriích mu zdatně sekundovali Silvie Půbalová, Jakub Šíma, Lucie Půbalová, Beáta Brandová, Aneta Stehlíková či Kristýna Půbalová, kteří také dokázali vozit z krajských závodů medaile.

 

Zhodnocení roku 2021

V roce 2021 byla činnost Ski klubu Strakonice znovu ovlivněna vládními opatřeními v boji proti onemocnění Covid 19. Projevilo se to hlavně v zimním, tedy závodním, období. Činnost klubu probíhala ve třech úsecích: úsek alpských disciplín, úsek běžeckých disciplín a úsek základního lyžování. Většina závodníků Ski klubu Strakonice byla zároveň členy Svazu lyžařů České republiky (SLČR). Letní příprava proběhla dle plánu, uskutečnily se letní kempy na Lipně i Kubově Huti, aktivně jsme se zúčastnili podzimních přespolních běhů, včetně domácího Běhu okolo Kuřidla, Úspěšně si vedli (od nejmladších) Hugo Brand, Jindra Toman, Oliver Jirouš, Matěj Jeřábek, Kristýna Půbalová, Linda Bažatová, Eliška Vogeltanzová, Klára Běla Tomanová, Julie Zachová, Eda Zach, Lucie Půbalová, Agáta Bažatová, Kristýna Fialová, Adéla Žofie Wágnerová, Klára Zahradníková, Barča Lukešová, Nela Zábranská a Rozárka Vogeltanzová. V žákovských kategoriích pak Dan Částka, Viktor Jirouš, Beáta Brandová, Lucie Heide, Aneta Stehlíková, Julie Fiche, Viktorie Šímová, Silvie Půbalová, Lucie a Tadeáš Němejcovi, Jakub Šíma, Lucie Malečová a Matthew Fiche.  Zimní závody na krajské i celostátní úrovni byly bohužel z důvodu vládních protiepidemiologických opatření zrušeny. Přesto i během roku 2021 došlo k mírnému nárůstu členské základny, hlavně mezi nejmladšími ročníky. K 31. 12. 2021 bylo ve Ski klubu Strakonice organizováno celkem 111 členů, z toho 65 mužů a 46 žen. 63 členů bylo ve věku do 20 let (mládežnické kategorie), 48 členů ve věku nad 21 let (dospělí). Nárůst o 19 členů je hlavně v dětských kategoriích.

V běžeckém úseku zajišťovali trenérskou činnost Radek Sosna, David Půbal a Jan Melichar. Na trénincích i soustředěních výrazně pomáhají dobrovolní trenéři z řad rodičů. Vítanou pomocí je také zajišťování dopravy na tréninky, závody či soustředění, nebo také zajištění stravování při soustředěních na Kubově Huti. Radek Sosna je zároveň členem Rady KSL, kde zastupuje úsek základního lyžování. Tréninková příprava mladých lyžařů probíhala třikrát týdně a víkendy často vyplňovaly závody. Již několik posledních let se ustálila podoba letních i zimních soustředění. V létě na začátku července kemp v krásném přírodním prostředí tábora Přátelé dětí u Nové Pece, jehož náplní jsou běžecké tréninky a závody, jízda na kolech, koloběžkách (do budoucna plánujeme i kolečkové lyže), tréninkové závody v orientačním běhu i jiné hry a využíváme i blízkost lipenské přehrady pro koupání a pádlování. V srpnu pak navazuje kemp na základně Ski klubu na Kubově Huti, kde už je běžecká příprava více spojená s imitací do kopce a posilováním. V přípravě na zimní sezonu pak pokračujeme seriálem podzimních krosových závodů a zimními kempy v olympijském centru ve slovinské Planici a na základně v Kubově Huti. Vybraní talentovaní závodníci se zúčastňují také společných soustředění se Ski klubem Šumava Vimperk.

 Do Zlaté knihy osobností strakonického lyžování byli zapsáni Hana Křenková (Hrušková), Vladimír Kohout a Bohumil Melichar. 

 

Zhodnocení roku 2022 

Rok 2022 proběhl ve znamení oslav 100 let organizovaného lyžování ve Strakonicích.
V rámci těchto oslav proběhla výstava v Muzeu středního Pootaví, která mapovala 100 let strakonického lyžování. Během jejího konání se také uskutečnila moderovaná beseda spojená s promítáním videí a snímků a také vzpomínáním na osobnosti strakonického lyžování, kterou moderoval pracovník muzea Robert Malota. V rámci této besedy byli také vyhlášeni nejlepší lyžaři uplynulého století. Zcela po zásluze se jimi stali Miloš Bečvář, dlouholetý reprezentant a olympionik v běhu na lyžích, a Jiří Kvapil, juniorský mistr světa v běhu na lyžích. Oba závodníci pocházejí ze strakonické lyžařské líhně. Byla také pokřtěna kniha Strakonická stopa, věnovaná právě výročí 100 let lyžování ve Strakonicích. 

 

 

                  

 

 

 

 

 

Vrcholem oslav bylo pak setkání generací strakonických lyžařů, které se uskutečnilo na letišti ve Strakonicích. 
         

  

Také v roce 2022 probíhala činnost klubu ve třech úsecích: úsek alpských disciplín, úsek běžeckých disciplín a úsek základního lyžování.

Úsek alpských disciplín se věnoval práci na základně na Kubově Huti a začala vznikat skupinka nových mladých závodníků, které výrazně podporují jejich rodiče. O jménech Jan a Antonín Devátí, Martin a Viktor Zoubkovi, Matyáš a Lukáš Kotounovi, Gabriela a Barbora Krenkovi, Kristýna a Kateřina Štěrbovi, Elen a Tomáš Peleškovi, Magdaléna a Jindřich Pelouchovi či sourozenci Jeřábkovi, doufejme ještě v budoucnu uslyšíme. Matěj a Rozárka Jeřábkovi zároveň trénují a závodí také v běžeckých disciplínách.

Oddíl běžeckého lyžování byl znovu sdružen do dvou odborných sportovních úseků: mladí začínající lyžaři a dospělí v úseku základního lyžování a závodníci od 10 let věku v úseku běžeckého lyžování. Většina závodníků v úseku běžeckých disciplín Ski klubu Strakonice byla zároveň členy Svazu lyžařů České republiky (SLČR). Trenérsky činnost oddílu běžeckého lyžování zajišťovali Jan Melichar, David Půbal a Radek Sosna. Nově získali trenérskou licenci také Kryštof Brand, Pavla Jiroušová a Mirka Nová. Vydatně při trénincích i na soustředěních pomáhali i ostatní: Filip Novotný, Vilda Jirouš a ostatní aktivní rodiče.

Rok 2022 začal úspěšnými celostátními závody žactva v běhu na lyžích. 1. český pohár staršího žactva se konal v blízkém lyžařském areálu Vodník  u Vimperka. Výbornou bronzovou medaili zde ve druhém závodě bruslením vyběhl Jakub Šíma. Spolu s Matějem Novákem pak během soutěžního víkendu získali ještě 5., 9. a 12. místo. Závodů se zúčastnil také Matthew Fiche, který v obou závodech doběhl na 37. místě.

Ještě lépe se výsledkově vedlo mladšímu žactvu, které z Trutnova ze závodu Hledáme nové talenty. Hned první závod ročníku 2011 přinesl strakonickým barvám 2 medaile. Jakub Šoula svůj závod vyhrál a získal zlato, Beáta Brandová získala stříbro za druhé místo!!! V ročníku 2010 Beu napodobila Silvie Půbalová, která také v závodě na 2 km klasicky vybojoval stříbrnou medaili! V neděli ve druhém závodě s hromadným startem přidala Beáta Brandová ještě bronzovou medaili a Kuba a Silvinka doběhli na nepopulárním „bramborovém“ čtvrtém místě. Velkou zásluhu na těchto výsledcích mělo také trenérské duo Jan Melichar a David Půbal. Medaile „cinkla“ strakonické výpravě také na Mistrovství ČR ve Vrchlabí. O bronz se v závodě norského sprintu zasloužil Jakub Šíma, který již v kvalifikaci zaběhl krásné 4. místo a výborným taktickým výkonem ve finálové rozjížďce doběhl na 3. místě. Smůlu měl Matěj Novák, který ve stejném závodě měl v jedné z rozjížděk pád a tak výhrou v závěrečné rozjížďce vybojoval 13. místo.

Strakonickým závodníkům se povedly také krajské závody. Titul krajského přeborníka si vybojovala Silvie Půbalová v závodě na 2 km volnou technikou. Bronzové medaile si v krajském přeboru ve svých kategoriích vyjeli Beáta Brandová, Jakub Šoula a Matěj Novák. Okleštěnou, ale velmi úspěšnou, strakonickou výpravu ještě doplnily čtvrtá Julie Fiche a pátá Viktorie Šímová. Silvie Půbalová tak opět po roce dokázala pro strakonické barvy získat titul krajského přeborníka, což se naposled povedlo Matěji Novákovi.

 

Ski klub Strakonice také uspořádal krajský veřejný závod v běhu na lyžích O pohár starosty Kubovy Hutě. Pro nedostatek sněhu musel být přesunut z Kubovy Hutě do lyžařského areálu na Zadově. Z důvodu nemoci chybělo několik rozhodčích, za které zaskočili další obětaví rodiče a trenérská zodpovědnost visela pouze na Davidu Půbalovi, který jako jediný z trenérů zůstal k dispozici. I přes tyto problémy se závod, který byl určen pro všechny závodníky do 15 let věku a běžel se klasickou technikou s intervalovým startem, uskutečnil v plném rozsahu. Závodu se zúčastnilo na sedm desítek závodníků z celého jihočeského kraje. A pozadu nezůstali ani závodníci z pořádajícího Ski klubu Strakonice.

Hned mezi nejmladšími v kategorii benjamínci hoši se mezi nejlepšími v závodu na 300 m umístili Hugo Brand a Jindra Toman. V závodu na 500 m v kategorii minižactva mezi dívkami doběhla Kristýna Půbalová na 3. místě a Linda Bažatová na 5. místě, mezi chlapci byl nejrychlejsí Oliver Jirouš, hned za ním doběhl Jakub Jíně a ještě na 4. místě skončil Matěj Jeřábek. Stejně výborně si vedla také děvčata v kategorii nejmladších žákyní na 1 km, mezi kterými byla nejrychlejší Lucie Půbalová, kterou doplnily na 3. místě Agáta Bažatová a na 4. místě Adéla Wágnerová. Ve stejné kategorii chlapců doběhl na 5. místě Eduard Zach. Silně obsazenou kategorií je v letošní sezóně pro strakonické lyžaře kategorie mladšího žactva, kteří závodili již na 2 km. Děvčata se seřadila od druhého do pátého místa v pořadí Silvie Půbalová, Beáta Brandová, Viktorie Šímová a Julie Fiche. I to dokazuje převahu a úspěšnost strakonických děvčat v této kategorii, které odolala pouze vítězná Jana Randáková ze Ski Sokola Stachy. Mezi chlapci si bronzovou třetí příčku vyjel Jakub Šoula a na 7.místě doběhl Viktor Jirouš a osmý skončil Michael Kural. Jediná zástupkyně strakonického klubu mezi starším žactvem Lucie Malečová doběhla šestá. Celkem tak strakonickým lyžařům v domácím závodě „cinklo“ deset medailí.

Letní příprava proběhla dle plánu. Ski klub Strakonice zorganizoval již 5. ročník Strakonického duatlonu, tradičně jsme také závodili v Katovicích na Běhu mufloní stezkou. V plném rozsahu se uskutečnily letní kempy na Lipně i Kubově Huti, aktivně jsme se zúčastnili podzimních přespolních běhů, včetně domácího Běhu okolo Kuřidla a seriálu závodů 5x Vimperkem. V tomto seriálu se mezi 3 nejlepší ve svých kategoriích vešli (od nejmladších): Rozárka Jeřábková (2.), Matěj Jeřábek (2.), Kristýna Půbalová (1.), Oliver Jirouš (2.), Lucie Půbalová (1.), Kristýna Fialová (3.), Silvie Půbalová (1.), Tadeáš Němejc (1.), Matthew Fiche (3.). V domácím závodu Běh okolo Kuřidla se na stupně vítězů probojovali Hugo Brand a Ondra Pála, Julča Jínová a Rozárka Jeřábková, Jakub Jíně, Kristýna Půbalová, Eliška Vogeltanzová, Linda Bažatová, Lucie Půbalová, Kristýna Fialová, Denis Dobeš, Agáta Bažatová, Jakub Šíma, Michael Kural, Lucie Heide, Silvie Půbalová, Matt Fiche, Matyáš Kural, Mirka Nová, Hynek Novák, Veronika Wágnerová, Jitka Fiche a Tonda Hanuš.

Do Zlaté knihy osobností strakonického lyžování byli zapsáni Hana Hrušková, Josef Jánský a Pavel Haloun, kterým bylo během závodu Běh okolo Kuřidla oficiálně poděkováno za jejich přínos strakonickému běžeckému lyžování a předány drobné upomínkové předměty.

Jakub Šíma byl zvolen mezi nejlepší desítku v anketě Sportovec okresu Strakonice v kategorii mládež do 18 let! Oslavy 100 let organizovaného lyžování ve Strakonicích pak byly vyhlášeny jednou ze dvou akcí roku!

 

 

                           

 Inu, pro Ski klub Strakonice velmi úspěšný rok!

img img img img img img img img